منو دسته‌بندی

هر کس بر قاعده کار کند، خداوند یاریش میکند / جلسه ای دیگر از جلسات تفسیر استاد عباس اخوان + گزارش تصویری

جلسات, استاد شیخ عباس اخوان,مسجد منیریه,حوزه های علمیه

جلسه تفسیر استاد شیخ عباس اخوان، یکشنبه شب، 26 دی ماه 95، در محل مسجد منیریه حوزه علمیه حضرت ابوطالب برگزار شد.

حجت الاسلام اخوان در ابتدای سخنان خود، بیان داشت: در هر امر کوچک و بزرگ، انسان می‌بایست بر قاعده و به حساب وارد شود، در آن امر سیر و حرکت کند، و در نهایت هم بر قاعده و با حساب از آن خارج شود.

ایشان اضافه داشت که: در هر یک از مراحل ورود، سِیر و خروج اگر قاعده و حساب لحاظ نشود و مطابق با قواعد درست نباشد، آنچه که شایسته و بایسته است، برداشت نمی‌شود.آری، نباید آن حساب و میزان و قاعده را به هم زد.

استاد اخوان با اشاره به مطالب جلسه قبل، و اینکه تمام کائنات بر طبق جساب و مجرای مشخصی عمل می‌کنند، ادامه داد: هر چیزی در نزد خداوند اندازه‌ای دارد، یک حساب و کتابی مشخص دارد.

شیخ عباس اخوان اضافه کرد: لذا انسان اگر در هر امری وهر موضوعی، قاعده و میزان و اندازه را رعایت کند، دارای شأنیت و تشخص می‌شود. یعنی اگر انسان اندازه‌ی خود و حدود خود را در تمام مسائل و امور رعایت کند، مورد احترام خداوند قرار می‌گیرد.

این مفسر قران بیان داشت: انسان وقتی می‌خواهد وارد موضوعی شود، شناخت او از مقیاس و اندازه و حساب و مقدرات آن موضوع، مسئله‌ی بسیار مهمی است. در واقع کسی که حساب و کتاب دارد و کارهایش از مجرای سنجش انجام می‌گیرد، می‌توان رویش حساب باز کرد و به او تکیه کرد.

ایشان افزودند: انسان باید از جوانی فهمیده باشد تا در پیری هم فردی فهمیده و آگاه باشد.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه آدمی می‌بایست روی ضوابط حساب باز کند و بر طبق اصول و قواعد عمل کند و نه روی خیالات، بیان نمود: تا وقتی آدمی بر روی معیار حرکت می‌کند، مورد رحمت خداوند قرار می‌گیرد. کسی که بر خلاف میزان الهی اقدام نماید و کاری کند، دیگر مورد تکریم قرار نمی‌گیرد؛ قطعا چنین شخصی به زمین می‌خورد.

شیخ عباس اخوان ادامه داشت: آثاری که به تلخی نمایان می‌شود، به دلیل اقدامات بی‌حساب می‌باشد. چرا این همه مشکلات و آثار بد و وقایع ناگوار وجود دارد؟ به این دلیل است که همین قاعده‌ها و حساب‌ها به هم ریخته است.

ایشان در پایان صحبت های خود با اشاره‌ای به حدیثی، گفت: امام علی(ع) می‌فرمایند: در مشورت، رای پیرمرد ترسو برای من محترم‌تر از جوان بی‌باک است. این آیه «وَیلٌ لِلمُطفّفینَ؛ وای بر کم فروشان»[1] فقط مربوط و ناظر به خرید و فروش نمی‌شود. بلکه هر امر و هر کار و فعلی را شامل می‌شود.

[1] – مطففین؛ آیه1

_____________________________________________

گزارش کامل این خبر را می توانید از این لینک در خبرگزاری فارس مشاهده فرمایید.

 

شما می توانید مشروح این جلسه را از اینجا در خبرگزاری وارث مشاهده فرمایید.

 

 

 

 

مدیر کل سایت حوزه علمیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *