منو دسته‌بندی

حضرت آیت الله سبحانی: غدیر روز تکمیل تمام ارکان دین است

این مرجع تقلید در انتهای درس خارج اصول خود در مسجد اعظم، ضمن تبریک عید سعید غدیر، تحلیل خود از غدیر را اینگونه بیان کرد: غدیر در حقیقت روز ولایت علی و ائمه است اما آیا نبوت که خاتمه پذیرفت، وظایف نبوت هم خاتمه پذیرفت؟ در پاسخ باید گفت وظایف نبوت استمرار دارد.

او به سه وظیفه از وظایف نبوت اشاره کرد و افزود: یکی از وظایف پیامبر اکرم(ص) بیان احکام بود که عمدتا از طریق قرآن و یا روایات بیان می کرد؛ بعد از رحلت پیامبر(ص)، مسائل نوظهور داریم که در عصر پیامبر مطرح نبود چون مسلمانان با امتهای دیگر ارتباط پیدا کردند و لذا مسائل فراوانی در اعتقادات و احکام حادث شد.

آیت الله سبحانی تصریح کرد: بنابراین بعد از وفات پیامبر(ص) باید فردی باشد که علم او همانند علم پیامبر و احاطه بر احکام و عقاید او همانند پیامبر(ص) باشد تا بازگوی این وظیفه باشد.

او وظیفه دوم پیامبر اسلام را، تفسیر قرآن عنوان کرد و افزود: جلال الدین سیوطی می نویسد: پیامبر اکرم(ص) آیات را ۱۰ تا ۱۰ تا برای صحابه بیان می کرد اما قرآن دریای بیکران است و باید مردی باشد که مانند پیامبر دارای علم نبوی بوده و بتواند قرآن را تفسیر کند.

این مرجع تقلید بیان داشت: در زمان پیامبر فرقه گرایی و نحله گرایی نبود بلکه شاخصی چون پیامبر(ص) میان مردم بود که ملاک حق و باطل بود بعد از پیامبر اکرم باید چنین شاخصی باشد که فرقه گرایی و نحله گرایی نباشد و مردم با مراجعه به او حق و باطل را از هم تشخیص دهند.

او خاطرنشان کرد: این فرد نمی تواند عادی باشد بلکه باید شخصی باشد که تربیتش الهی باشد و لذا در روز غدیر این آمال محقق شد و فردی که بتواند وظایف پیامبر را برعهده بگیرد، معرفی گردید و لذا روز غدیر روز تکمیل دین است.

آیت الله سبحانی با بیان اینکه در روز غدیر فردی که بتواند خلاهای موجود در جامعه اسلامی را پر کند، معرفی شد، اظهار داشت: امت نمی تواند چنین فردی را بشناسد که در سقیفه بنشینند و خلیفه تعیین کنند چون این فرد، فرد عادی نیست بلکه تربیتش الهی است و از جانب خداوند به وسیله پیامبر معرفی می کردد.

او افزود: در روز غدیر تمام ارکان دین کامل شد و فوت یا شهادت پیامبر(ص) تزلزلی در دین ایجاد نکرد ولو وحی قطع شد اما وظایف به وسیله امیرمومنان استمرار دارد.

مدیر کل سایت حوزه علمیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *