منو دسته‌بندی

ایران با بستن تنگه هرمز می‌تواند سلطه نیروی دریایی آمریکا را خدشه‌دار کند

یک پایگاه آمریکایی در گزارشی به تهدیدات ایران برای بستن تنگه هرمز اشاره کرد و نوشت تهران به اندازه‌ای قدرت دارد که بخواهد بحرانی را موجب شود که به شدت به وجهه سلطه نیروی دریایی آمریکا آسیب وارد کند.

پایگاه اینترنتی «یو اس نیوز» گزارش کرد وقتی ایران تهدید به بستن تنگه هرمز می‌کند، ممکن است به طور خودکار بگوییم: «با این کار خوشحالمون کن». اما متأسفانه ما باید این تهدید که به طور مداوم بسیار جدی‌تر از انتظار ما، توسط مقامات ایرانی تکرار می‌شود را جدی بگیریم.

این گزارش سپس ادامه داد، ژنرال «حسین سلامی» معاون فرمانده سپاه پاسداران ایران اعلام کرد که نیروهای ایرانی در صورت هرگونه تهدید آمریکا علیه این کشور، تنگه هرمز را خواهند بست.

وی در اینباره گفت: «اگر آمریکایی‌ها و همپیمانان منطقه‌ای آنها خواستار عبور از تنگه هرمز هستند و ما را تهدید می‌کنند، ما به آنها اجازه هرگونه ورود را نمی‌دهیم».

طبق این گزارش، این اظهارنظر چند روز بعد از آن مطرح شد که آیت‌الله «علی خامنه‌ای» رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران آشکاراً از حضور آمریکا در خلیج‌فارس انتقاد کرد.

یو اس نیوز سپس با اشاره به این تهدیدات ایران برای بستن تنگه هرمز نوشت که این جدیدترین سری از تهدیدات صریح یا ضمنی ایران در خصوص بستن تنگه هرمز است.

در حین رزمایش دریایی «پیامبر اعظم 9» در فوریه 2015، یک قایق شبیه‌سازی شده با روساخت ناو هواپیمابر آمریکا با موشک‌هایی هدف قرار گرفته شد تا در نهایت به طور کامل منفجر شد.

دریادار «علی فدوی» فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران گفت: «ناوهای هواپیمابر آمریکا انبارهای بسیار بزرگ مهمات هستند که تعداد زیادی موشک، راکت، اژدر و چیزهای دیگر را در خود جای می‌دهند».

این گزارش ادامه داد، در دسامبر سال گذشته میلادی، ایران آزمایشات موشکی در نزدیکی کشتی‌های نظامی و کشتی‌های تجاری آمریکا در نزدیکی تنگه هرمز انجام داد و در ماه ژانویه، به یکی کشتی جنگی آمریکایی که به رزمایش موشکی ایران در آن محدوده نزدیک می‌شد، هشدار داده شد. ایران همچنین یک پهپاد را بر فراز ناو آمریکایی فرستاد و اعلام کرد که پهپادهای انتحاری که برای حمله به کشتی‌های آمریکایی استفاده می‌شود را آزمایش می‌کرده است.

یو اس نیوز تأکید کرد که ظاهراً ضعف دولت «باراک اوباما» و پیروزی دیپلماتیک تهران در رسیدن به توافق هسته‌ای با گروه 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) موجب جسارت ایران شده است.

این گزارش سپس به اهمیت تنگه هرمز اشاره کرد و نوشت که کشتی‌هایی که از تنگه هرمز عبور می‌کنند، حامل یک سوم از نفت جهانی هستند که از طریق دریا تجارت می‌شود بنابراین به طور قطع ممکن است که این هیاهوی ایران با هدف ایجاد فشار رو به بالا بر قیمت‌های نفت خام صورت گیرد.

این گزارش ادامه داد، محتمل‌تر آن است که ایران بار دیگر هدف راهبردی طولانی‌مدت بیرون راندن آمریکا از منطقه را ابراز کند.

طبق این گزارش، تهران به اندازه‌ای قدرت دارد که بخواهد بحرانی را موجب شود که به شدت به وجهه سلطه نیروی دریایی آمریکا آسیب وارد کند.

 در سال 2002، رزمایش «چالش هزاره» بر اساس سناریو بسته شدن تنگه هرمز برگزار شد و آمریکا متحمل خسارات شبیه‌سازی شده بسیار زیادی از جمله یک ناو هواپیمابر و 10 رزمناو شد. از آن زمان، قابلیت‌های آمریکا در منطقه خلیج‌فارس کاسته شد و نیروی دریایی آمریکا با فشارهای جهانی زیادی از جانب روسیه و چین روبرو است.

این گزارش تصریح کرد، علاوه بر شکاف در ظرفیت بالقوه، این مسئله وجود دارد که آیا کاخ سفید به اندازه کافی می‌تواند پاسخ محکمی به بحران هرمز بدهد یا خیر. اینکه رئیس‌جمهوری آمریکا بخواهد از دور اوضاع را کنترل کند، کارساز نیست زیرا کاخ سفید، شرکای ائتلافی ما در منطقه را سرد و بی تفاوت کرده است و حتی اگر آنها اعتماد کنند که ما از بازی آنها دفاع خواهیم کرد، در آن شرایط نیز دارایی نظامی لازم برای مقابله با ایران را ندارند.

 یو اس نیوز اینگونه نوشت و یک حمله موشکی موفقیت‌آمیز ایران و حمله به کشتی مهم آمریکا می‌تواند کاخ سفید ریسک گریز را فلج کند و دیپلمات‌ها را وادار کند برای یافتن یک راه‌حل دیپلماتیک برای این بحران به سمت ژنو بروند. به بیان دیگر ایران پیروز می‌شود.

مدیر کل سایت حوزه علمیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *