منو دسته‌بندی

بشنوید؛ صوت سخنرانی استاد سینایی در راهپیمایی حجاب(21 تیر 95) + متن کامل

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرحیم
الْحَمْدُ رَبِّ الْعَالَمِينَ ، الصَّلَاةُ وَ السَّلَامُ عَلَى الملائکه المقربین و الانبیاء المرسلین سِيَّمَا خاتهم و افضلهم محمّد و على اهل بیته الاطیبین الاطهرین ، سِيَّمَا بَقِيَّةُ اللَّهِ فِي الْأَرَضِينَ ، وَ اللَّعْنَة الدَّائِمَة الأبدية عَلِيِّ أَعْدَائِهِمْ أَجْمَعِينَ ، من الآن الی قِيَامِ يَوْمِ
واقعاً من نمی¬دانستم که امروز بایستی در محضر علماء سخنرانی بکنم، کسانی هستند که قطعاً بالاتر و والاترند ولیکن حرف از این تعارفات گذشته است و وقت کمی در خدمت شما هستیم  لذا چند نکته مهم خدمت شما خواهران و برادران عزیز عرض می‌کنم. توجه داشته باشید این مسائل بسیار مهم است.
یکی آیه شریفه می¬فرماید : یُرِیدُونَ لِیُطْفِؤُا نُورَ اللّهِ   ، یک عده ای خواستند نور خدا را خاموش کنند و رفتند روی ساختمانشان (تشبیه می¬کنم) هوا دمیدند و فوت کردند که نور خدا را خاموش کنند . نور شمس را خاموش کنند. اما وَ اللّهُ مُتِمُّ نُورِهِ  در همین مملکت، در چنین روزی قلدرها ، رضا قلدرها ، امثال او تصویب کردند چادر را از سر مردم بردارند. ولی به حمدالله بعد از سالها وَ اللّهُ مُتِمُّ نُورِهِ  این همه جمعیت در جای، جای کشور ما برای تثبیت این فریضه آمدند جمع شدند، این احکام الهی ماندند و آنها کف روی آب بودند و رفتند. این‌ها بشارت‌های قرآن است عزیزان، اگر نسل¬های دیگر در تاریخ مشاهده نکرده بودند، شما مردم عزیز دیدید، ما طبس را، نوژه را دیدیم، هشت سال دفاع مقدس را دیدیم، اگر دیگران عصای موسی را شنیده بودند و رفتار موسی را شنیده بودند، ما در امام عزیزمان دیدیم، ما در شهداء دیدیم و یکی هم این ثمرات عظیم، در این روز می‌باشد آنها خواستند در چنین روزی عمامه را از سر علماء بردارند و چادر را از سر زنان بردارند. خودشان و فرزندانشان الآن  در گور و در محاکمه الهی دارند حساب پس می¬دهند و هیچ نام و نشانی از آنها باقی نمانده و فریضه¬های الهی و احکام الهی الحمدلله هست و مردم در این مسیر دارند جد و جهد  می¬کنند. اینهایی که الآن مشاهده می¬کنید آل سعود و دیگران هم، اینها هم نابود می¬شوند و آن دولت کریمه انشاءالله مستقر خواهد شد؛ منتهی زمینه‌ی آن دولت کریمه انشاءالله از این انقلاب عزیز باشد. این یک مطلب.
مطلب دوم اینکه یک موقع ما بحث حجاب الان خیابان‌های تهران را مقایسه می¬کنیم با این حدیثی که سرور عزیزمان حضرت حجت الاسلام و الملسمین حاج آقا مطلبی فرمودند : بله ما با فرهنگ فاطمی فاصله داریم، ما فاصله داریم با فرهنگ حضرت زینب (س)، ما فاصله داریم با حضرت معصومه (س) ؛ اما این موضوع  نباید منجر به این بشود در بعضی از محــــافل برای اینکه انگیزه بدهیم به مردم که بیایند در خیابانها در رابطه با حجاب بگویند نــــه حجاب الآن بدتر از زمان شاه شده است. نشانه¬اش همین است که الآن مشاهده می¬کنید، اصلاً دلیل هم نمی¬خواهد. می¬گویند ادل الدلیل بر وجود یک شیء وقوع آن است.  الآن شما نگاه کنید این همسران شهداء عزیز، مادران شهداء، این خواهران شهداء، این‌ها مگر زنان جمهوری اسلامی نیستند؟ حجابی که در جمهوری اسلامی عزیز ما است به یمن این شهداء ، به یمن امام عزیز، به یمن علماء ربانی و مقام معظم رهبری می باشد. نه بعضی¬ها که دو روزی می¬آیند و می¬روند و بعد هم نه آمدن و نه رفتن آنها اصالت ندارد. آن چیزی که امروز ما را به اینجا کشانده عزیزان قبول داریم، با تمام اختلاف نظرهایی که داریم شهداء را حق می¬دانیم، امام راحل، رهبری را و مراجع را حق می¬دانیم. احکام اسلامی را حق می¬دانیم. اینها مردم را تربیت کرد، جوانـــان ما را تربیت کردند و هر چه جلوتر می¬رویم به حول و قوه الهی این نسل ما پویاتر می¬شوند. شما مصاحبه ¬هایی که مادران شهید و همسران شهید در ابتدای  جنگ داشتند، مقایسه کنید با دختران، همسران شهدای الآن با خانواده‌های مدافعین حرم اخیرا، نشان می¬داد صدا و سیما ، شما مشاهده کردید بسیاری از آنها از همین منطقه هستند مصاحبه اینان را نگاه می¬کنید دختران و زنان بیست ساله ، بیست و یکساله یا بیست و دو ساله هستند و شوهران آنها بیست و سه ساله بودن  و رفتند برای دفاع از حریم اهل بیت  و شهید شده¬اند.
این دختر خانم‌ها و یا این زن‌های جوان بیست ساله متولد 70 یا 71 ، دهه هفتاد، اینان بعد از انقلاب آمدند، اینها در همین انقلاب تربیت شده¬اند. مصاحبه آنها را که مشاهده می¬کنید، می¬ببینید در اوج عرفان و در اوج فهم و شعور اسلامی هستند. این دختران عزیزی که در این ایام در مراسم اعتکاف بودند و این پسران جوانی که در اعتکاف و در هیئت¬ها هستند. در شبهای احیاء آمدند و در مساجد که ما حضور داشتیم،  در همین هفته رفقا گزارش می¬دادند تعداد زیادی از جوانان، طالب اسلام هستند، طالب فریضه حجاب هستند، طالب عفاف هستند؛ ما این اختلاف نظرها را نباید به اینجا برسانیم که آقا آنچه الآن است بدتر از زمان شاه است. خوب این جوانان آن زمان را ندیده است و یک گزاره خبری دروغ می¬گویند کذب محض است. آنچه که امروز به حول و قوه الهی و به برکت نظام عزیز جمهوری اسلامی ایران است بسیار خوب است الحمدلله رفتیم و دیدیم، من سال 90 لبنان بودم، سوریه بودم و کشورهای دیگر اسلامی بودم، بدترین اینجا از بهترین آنجا بالاتر است و این آب و خاک است که امروز حجاب را به کشورهای دیگر صادر می¬کند. البته فاصله داریم با آن چیزی که باید باشیم ، فاصله داریم با آن چیزی که حضرت زهرا سلام الله علیها  به ما آموزش داده است. ولی آن ایجاد نیروی محرکه در جوانان ما  به سمت حجاب اسلامی ، نباید باعث شود که دستاوردهای انقاب را زیر پا بگذاریم و انکار کنیم ، این همان چیزی است که دشمن خواهان آن است . خدای نکرده اگر مردم بگویند خوب! آقا برای چه ما انقـــلاب کردیم. ما برای نام و نان که نرفتیم مردم نرفتند انقلاب کنند. الآن اگر نان کم است و اگر رفاه کم است ، می¬گوئیم آقا ما برای ارزشهای اسلامی رفتیم، خوب شما می¬گویید ارزش اسلامی هم که نداریم، پس چه چیزی برای این مملکت می¬ماند؟ پس  برای چه انقلاب کرده¬اید؟ این یک دروغ محض است و دلیلش این است که الآن در خیابانها ما این وضعیت مثل زمان شاه نیست به مراتب بهتر است. دختران ما همان آیاتی که در قرآن کریم در رابطه با حضرت مریم آمده است که می¬فرماید : او صدیقه بود. احصنت فرجها. زنان، دختران و بسیجیان در همین مسیر حرکت کردند. البته راه هنوز بسیار است. کسی منکر این مطلب نیست. اما این بساط نباید باعث شود ما انقلاب را زیر سؤال ببریم. نظام را زیر سؤال ببریم. تعالیم رهبر و امام را زیر سؤال ببریم. اینها اشتباه است.  این هم یک مطلب که باید در این روز عزیز محضرتان عرض می‌شد.
مطلب دیگری که باید خدمتتان گفته شود این است که دشمن امروز می¬خواهد اینجا القاء کند که اگر کسی بدحجاب است، بدحجابی یعنی مخالفت با نظام جمهوری اسلامی! یعنی به تعداد بدحجاب‌هایی که در خیابانها داریم، ضدانقلاب داریم این هم یک دروغ محض دیگر است. بسیاری از این افراد در انتخابات شرکت می¬کنند، بسیاری از اینها به مساجد می¬آیند، در کلاسهای قرآن هم شرکت می¬کنند. البته خوب بی¬تقوایی هم وجود دارد. خود ما نیز گناهکار هستیم.
مقام معظم رهبری از ما بالاتر و والاتر هستند، فرمودند : این یک نقص ظاهری است، اما ما هم یک نقص داریم که پوشیده است نمایان نیست والله ما هم نقص داریم. قطعاً بی¬حجابی و بدحجابی یک منکر است. قطعاً حرام است . قطعاً باید از آن برائت جسته شود. اما اینکه دشمن بیاید مصادره به مطلوب بکند این دورغ محض است . پس ما نباید گول بخوریم. می¬گویند آقا به تعداد بدحجابی¬ها که در خیابانهاهستند، اینها ضدنظام هستند؛ بسیاری از اینها علاقمندان به نظام و رهبری هستند.
یک زمان تصاویری از آنها در صدا و سیما دیدید، مقام معظم رهبری رفته بودن دانشگاه همین دختران بدحجاب اشک می¬ریختند. همان دیدن سیمای نورانی رهبری دل آنها را لرزانده بود، داشتند گریه می¬کردند.
این خواسته بی¬بی¬سی ، این خواسته شبکه و رساناهای خبری صهیونیستی است که القاء کنند اینها ضد نظام هستند در حالی که اینها، دختران ما هستند، دختر من است، خواهر من است. اما بی¬تقوایی هم دارند، جهل دارند؛ معنایش این نیست که ضدنظام هستند، این را ما عنوان نکنیم. اگر ما می¬گوییم مرگ بر بدحجابی منظور این فعل است نه آن شخص. این فعل را ما منکر می¬دانیم و از آن برائت می‌جوئیم. ما امروز اینجا جمع شدیم همین را بگوییم که آقا ما این فعل را منکر می¬دانیم . قطعاً  و از آن برائت می¬جوییم. هر جا که می¬خواهد باشد، اما این معنایش این نیست هر کس اینطور است ضدانقلاب است. اگر این را بگوییم همان چیزی است که آنها می¬خواهند که ما به زبان بیاوریم؛ و این مطلب بسیار مهم که باید حواسمان جمع باشد.
اما مطلب دیگری که باید عرض کنم ما در روایات داریم که می¬فرماید : عفة الرجل علی قدر غیرته. یک بخشی از این موضوع به آقایان باز می¬گردد. مردانی که ترجیح می¬دهند زنانشان سرکار بروند آن هم در فضاهای آلوده آیا مثلاً برای اینکه خودشان آزاد باشند و بتوانند خدای نکرده مسیر غلطی را طی کنند و یک آزادی نامطلوبی را که آن سمت هست را می¬خواهند. یا در اداره¬جات یا سازمانها القاء می¬کنند، بعضی شرکتهای خصوصی، یعنی محافل شغلی این چنین رفتار می¬کنند. بعضی محافل فرهنگی اینطوری برخورد می¬کنند. اینها مواردی هستند که همانطوری که حاج آقا هم فرمودند : در قسمتهای دولتی و قسمتهای دیگری کوتاهی شده و این را باید تذکر داد. نباید بگوئیم بی خیال شویم، نه باید تذکر  بدهیم. با کلام لیّن، با قول لیّن تذکر بدهیم. مقام معظم رهبری فرمودند : تذکر لسانی واجب است؛ یعنی نگوییم آقا تأثیر ندارد. نه شما بگو، نفر بعدی نیز بگوید، نفر بعدی می¬گوید این اثر می¬گذارد. این کثرت تذکر مشاهده می¬کنید اثر می¬گذارد. پس بخشی هم از این بدحجابی به غیرت برادر این دختر به پدر او و به شوهرها برمی‌گردد که آقایان باید توجه داشته باشند.
مطلب پایانی را عرض می¬کنم که واقعاً شرمنده هستم که وقت شما را گرفتم، این است که من رفتم مدارس و در دانشگاهها صحبت کردم بخشی از این بد حجابی به سبب کمبود اطلاعات است. یعنی احکام شرعی را بعضاً نمی¬دانند. این امر وظیفـــه حوزه علمیه ، وظیفه صدا و سیمــــا، وظیفه دولت، وظیفه آموزش و پرورش است. می¬باید به بچه¬هایمان بگوئیم. ما باید احکام حجاب را، مسائل حجاب را تذکر بدهیم و آموزش بدهیم. اما همه¬اش مشکـــل علمی نیست. من با بعضی از اینها جلسه داشته¬ام و گفتگو داشته¬ام. در این جلساتی که در دانشگاهها می¬گذارند. بعضی از این عزیزان اینطوری عنوان کرده¬اند. گفتند حاج آقا الآن ما قبول داریم حجاب درست و حق است، اما آن عقل عملی یک چیز دیگری است.
به قول آقای آیت الله جواد آملی می¬فرمایند: بعضی¬ها شبهه‌ی علمی دارند و برخی دیگر شهوت عملی دارند. شبهه‌ی علمی مرتفع شده ، گفتیم، فهمید اما در عمل نمی¬تواند بر نفس اماره غلبه کند. این وظیفه بسیج است دیگر، وظیفه آموزش و پرورش است.
یک زمان مقام معظم رهبری بدرستی فرمودند بسیار این کلام، کلامی درست است، فرمانده¬های بسیج اینجا حضور دارند و من در محضر این عزیزان عرض می¬کنم. برسد انشاءالله به گوش دیگر مسئولان بسیج هم. آقا فرمودند: آن هیجانات جوانی در زمان جنگ بدرستی در مسیرش ارضاء شد. اشباع شد. درست بکار گرفته شد. این هیجانات روحی جوانی امروز هم هست و این را باید جهت داد و بسیج بهترین محفل است. بله یک دختر جوانی دوست دارد، بالاخره آن هیجانات را در خودش داشته باشد، جوان است، طراوت دارد، نشاط دارد، در یک محیط سالم اسلامی پس پرده اینها می¬توانند در بسیج برنامه داشته باشند. حتی آموزشهای نظامی و رزمی ببینند. مشخص نیست در سالهای بعد اینطوری جایمان امن باشد. آنطوری که در سوریه، لبنان، عراق، یمن و بحرین دارد اتفاق می¬افتد، بعید نیست برای ما هم اتفاق بیفتد. چه اشکالی دارد دختران ما آموزشهای نظامی و رزمی ببینند و در همین آموزشهای نظامی و رزمی آن هیجانات دختر جوان در مسیر درست ارضاءشود.
آموزش و پرورش در تابستان درهایشان به روی مردم باز باشد. مساجد درهایش باز باشد، نه اینکه
نماز صبح وقتی تمام شد، درب مسجد را ببندند و دوباره شب بیایند درب مسجد برای نماز شب را باز کنند. درب بسیج خواهران ما باز باشد و فعال باشند. فرهنگسراهای ما بخشی از این مسئوولیت را به عهده بگیرند. عرض کردم آموزش و پرورش به عهده بگیرد. ما وظیفه داریم الآن دختران جوان ما در این مسیر باید پیشنهاد به ایشان داده شود به قول امروزی¬ها یک آلترناتیو داده شود. یک جایگزین مناسب برای ایشان داشته باشیم. همه این مشکلات تقصیر اینان نیست . ما اگر تذکر می¬دهیم باید یک راه حل هم ارائه بدهیم که به حول و قوه¬الهی این جلسات ما را بر آن به دارد که از آن درگیری¬ها و خصومت¬های ظاهری و سلیقه¬ای انشاءالله دست برداشته، دست به دست هم بدهیم که در این مسیر درست حرکت کنیم.
دختران جوان امروز مادران فردا هستند. اینها هستند که رزمنده¬های اسلامی انشاءالله تربیت خواهند کرد. به حمدالله تا به امروز این شجره طبیه پرثمر بوده است. به قول مقام معظم رهبری فتح الفتوح امام، تربیت جوانان پویایی بود، جوانان مومنی بود که بحمدلله اینها خوش درخشیدند. مدافعان حرم آمار دقیق و درستی است که نظام اسلامی ما از نظر نساب اخلاقی ، معنوی و حفظ روحیه سلحشوری و شهادت طلبی الحمدلله نمره قبولی دارند، نه تنها نمره قبولی بلکه نزدیک به بیست نمره دارند. که امروز درود و سلام و صلوات ما بر روح مطهر شهداء و مخصوصا شهدای مدافعان حرم، مادران اینان، درود و سلام و صلوات بر مادران آنها که در این جهاد فی¬سبیل¬الله در مهمترین قسمت الآن آنها شهید شدند و رفتند و وظیفه بازماندگا بسیار سنگین است که در این مسیر قرار گرفتند و خانواده¬های ما انشاءالله در این مسیر باشند.
به محمد و آل محمد خدا را قسم می¬دهیم که خودمان، خانواده¬هایمان جزء محبین امیرالمومنین، اهل بیت عصمت و طهارت و زهرای مرضیه (س) باشند ، خداوند متعال انشاء الله همه ما را از گزند تهاجمات فرهنگی حفظ بفرماید. (آمین)
سلامتی خودتان و خانواده‌تان و استحکام بیشتر خانواده، مخصوصاً خانواده بزرگ ایران اسلامی، صلوات جلیل ختم بفرماید.

مدیر کل سایت حوزه علمیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *