منو دسته‌بندی

مجموعه «فلسفه علم اصول» اثر آیت الله آملی لاریجانی رونمایی شد

مجموعه «فلسفه علم اصول» اثر آیت الله آملی لاریجانی صبح امروز در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم رونمایی شد.

رئیس قوه قضائیه هدف از گردآوری این مجموعه را پالایش علم اصول فقه از مجموعه مسائلی می‌داند که نسبت به مسائل این علم جنبه مقدماتی دارد و درجه دوم به شمار می‌آید. به نظر مؤلف، شایسته است این مباحث در علمی مستقل از علم اصول گردهم آید که وی عنوان «فلسفه علم اصول» را برای آن برگزیده است.

399506_230در طرح پیشنهادی آیت‌الله آملی لاریجانی برای این مجموعه، چهار گونه مبادی از یکدیگر تفکیک شده‌ است: مبادی عقلی، مبادی مرتبط با بنای عقلا، مبادی زبانی و مبادی احکامی. این مجموعه در پنج بخش و سی و سه جلد تنظیم گردیده که به مرور ارائه خواهد شد. بخش اول مجموعه به مباحثی کلی دربارۀ علم اصول اختصاص دارد و بخشهای دوم تا پنجم، هر یک از مبادی مذکور را بررسی می‌کند.

با اینکه این مجموعه در قلمرو یکی از تخصصی‌ترین مباحث حوزوی است، به زبان فارسی نگارش یافته است. از همین‌رو برای اساتید و دانشجویان علاقه‌مندی که به زبان عربی تسلط ندارند، قابل استفاده است.

از دیگر ویژگی‌های مجموعه این است که جهت دستیابی آسان به مطالب، افزون بر عناوین و زیرعناوین، نمایه‌هایی محتوایی در حاشیه صفحات گنجانده شده است. این امر تاحدی از مشکل مبسوط بودن مطالب مجموعه می‌کاهد.

بخش عمده‌ای از محتوای مجموعه به توضیح و نقد دیدگاه‌ بزرگان علم اصول اختصاص دارد. نویسنده در هر بحث گزیده‌هایی از عبارات مورد استناد را آورده تا خواننده از مراجعه به انبوهی از کتاب‌ها بی‌نیاز شود.

مجموعه مذکور حاصل ۱۰ سال تدریس آیت الله آملی لاریجانی در قالب درس خارج اصول فقه در شهر قم است .

مدیر کل سایت حوزه علمیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *