بشنوید؛ صوتی شنیده نشده از امام موسی صدر که از ایرانی بودنش می گوید

0

سخنان امام موسی صدر درباره ایرانی بودنش را به مناسبت ۱۴ خرداد، سالروز تولدش بشنوید.

امام صدر در این فایل صوتی کوتاه درباره این که ایرانی است و فارسی حرف می‌زند، سخن می‌گوید:

 

 

از تولد تا ربوده شدن در یک نگاه

14 خرداد 1307 در شهر قم در خانواده بزرگ صدر به دنیا آمد، مدرسه و دروس حوزوی را در قم گذراند، دیپلم ادبی گرفت و مهر 1329 در رشته «حقوق در اقتصاد» دانشگاه تهران پذیرفته شد. پس از گرفتن لیسانس به دروس فلسفه و خارج فقه و اصول حوزه بازگشت و سپس برای ادامه تحصیلات حوزوی به نجف رفت. مرداد 1337 که به قم بازگشت، مدیریت مجله مکتب اسلام و دبیرستان ملی صدر را بر عهده گرفت.

آبان 1338 بود که به درخواست عالم و رهبر برجسته شیعیان لبنان به آنجا سفر کرد تا جانشین علامه شرف الدین شود. با حضور در لبنان فعالیت گسترده تشکیلاتی برای ساماندهی امور فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی شیعیان لبنان را آغاز کرد و پرچمدار حرکت گفت و گوی ادیان شد.

مرداد 1345 صدها هزار تن از شیعیان لبنان در تظاهراتی با امام صدر بیعت کردند. تاسیس مجلس اعلای شیعیان در اول خرداد 1348 و حمایت های گسترده از سازمان مقاومت فلسطین کارهای بعدی رهبر ایرانی لبنانی ها بود.

درخواست از دولت برای رفع محرومیت، انجام اصلاحات اجتماعی، مقابله با تجاوزات اسرائیل و حمایت از سازمان مقاومت فلسطین، رهبری مبارزات گسترده مردمی علیه دولت سلیمان فرنجیه در قالب حرکت محرومین؛ آغاز دوره های پنهانی آموزش نظامی جوانان شیعه برای مقابله با تجاوزات اسرائیل به جنوب لبنان از اقدامات بعدی امام صدر بود.

جنگ داخلی دو ساله لبنان فروردین 1354 آغاز شد، امام صدر پرچمدار تلاش های ملی و عربی برای پایان دادن به جنگ داخلی و جلوگیری از تقسیم لبنان شد. تأسیس جناح نظامی حرکت محرومین، موسوم به «افواج مقاومت لبنانی، امل» برای مقابله با تجاوزات اسرائیل به جنوب لبنان و برپایی کنفرانس سران عرب در ریاض بخشی از اقداماتی بود که برای پایان دادن جنگ داخلی لبنان انجام داد.

پس از اتمام جنگ، بحران جنوب لبنان اوج گرفت و درگیری های مقاومت لبنانی (امل) با اسرائیل آغاز شد تا این که رهبر شیعیان لبنان و پرچمدار گفت و گوی ادیان در جهان و ایجاد وحدت میان فرقه های گوناگون لبنان در سفری رسمی به لیبی ناپدید شد و دیگر بازنگشت… از 9 شهریور 1357 سی و هشت سال می گذرد و چشمان خانواده و دوستداران و پیروانش به راه است تا قدم های پر صلابت او را در راه بازگشت ببینند و دل‌هایشان برای کوچک ترین خبری از بزرگ مرد اندیشه و عمل می تپد…

ارسال نظر

− 2 = 2