همه آن‌چه دوست دارید درباره «تمرکز بدانید» در یک کتاب

0

گلمن در کتاب «تمرکز» سعی دارد به مخاطبان بیاموزد که از شکست‌های خود درس بگیرند و به آینده و مسایل بیرونی توجه داشته باشند.

«تمركز» نام كتابی است از نويسنده و روانشناس معروف آمريكايی دانيل گلمن، كه اين روزها توسط انتشارات پندار‌تابان و با ترجمه حميدرضا بلوچ روانه بازار كتاب شده است.

گلمن با كتاب «هوش عاطفی» خود فروش بی‌نظيری در ايران و شهرت گسترده‌ای در سراسر جهان پيدا كرد.

كتاب‌های موفق «هوش محيط زيستي» و «هوش اجتماعی» از دیگر آثار این نویسنده است.

او در اين كتاب به مبحث توجه و تمركز در زندگی می‌پردازد و پرداختن به اين موضوع را بسيار مهم می‌داند. در جايی از كتاب به نقل از ريچارد ديويدسون تمركز را يكی از توانايی‌های اساسی زندگی می‌داند كه ما را در ميان آشفتگی‌های دنيای درونمان، روابطمان با ديگران و همچنين ساير چالش‌های ديگری كه در زندگی پيش رويمان قرار می‌گيرد، به جلو هدايت می‌كند.

گلمن، معتقد است كه تمام قابليت‌های دروني ما مانند خودآگاهی، همدلی و… باعث موفقيت يا شكست خواهند بود و تمام اين قابليت‌ها را منتهی به سه شاخه اصلی می‌داند كه عبارت است از تمركز بر خود‏، تمركز بر ديگری و تمركز بر دنيای بيرونی. او موفقيت و خوب بودن در زندگی را وابسته به تقويت اين سه شاخه می‌داند. نويسنده در اين كتاب اميدوار است نقش مهم تمركز در زندگی را برای مخاطبش آشكار سازد و با ارائه راهنمايی‌هايی به تقويت آن كمك كند.

در بخشی از این کتاب آمده است: «توجه و تمرکز همانند یک عضله هستند و هرچقدر از آن‌ها بیشتر استفاده شود قوی‌تر می‌شوند و اگر کم کار باشند دچار ضعف می‌شوند.»

نویسنده این کتاب را در هفت فصل، آناتومی توجه، خودآگاهی، خواندن احساس دیگران، تصویر کلی تر، عملکرد هوشمندانه، مدیری با تمرکز بالا و تصویر بزرگ به نگارش درآورده است.

كتاب «تمركز» نوشته دانيل گلمن، به ترجمه حميدرضا بلوچ، در 280 صفحه و قطع رقعي با تيراژ يك هزار و 100 نسخه به ارزش 27 هزار تومان توسط انتشارات پندار‌تابان منتشر شده است.

ارسال نظر

86 − = 79