منو دسته‌بندی
جست‌وجو

روسیه و ناتو در باره اوضاع وخامت بار امنیتی اروپا مذاكره می كنند

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، الكساندر گروشكو، نماینده روسیه در ناتو گفت: اگرچه مسكو امید چندانی به یافتن یك راه حل برای این اوضاع و تنش بوجود آمده میان روسیه و ناتو ندارد، اما امیدوار است این مذاكره بتواند در یافتن علل اولیه بروز این بحران امنیتی به طرفین كمك كند.
 
وی در یك گفت وگوی اختصاصی با این خبرگزاری افزود: مسكو امیدوار است و انتظار دارد ناتو بتواند در اجلاس بعدی بیشتر بر موضوعات رفع تنش با روسیه و امنیت اروپا متمركز شود، موضوعاتی كه امنیت منطقه و قاره اروپا را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است.
 
پیمان آتلانتیك شمالی ناتو و روسیه قصد دارند نخستین نشست مشترك خود از اواسط سال ۲۰۱۴میلادی تاكنون را طی هفته‌های آینده برگزار كنند.
ناتو و روسیه در حالی قصد دارند نخستین نشست مشترك خود را از اواسط 2014 میلادی برگزار نمایند كه بحران اوكراین فعالیت های شورای ناتو و روسیه را متوقف كرده است.
 
شورای ناتو و روسیه در سال 2002 میلادی تشكیل شد، اما پس از اقدام روسیه در الحاق كریمه به خاك خود در مارس 2014 میلادی، فعالیت این شورا به حالت تعلیق درآمد.
 
هر دو طرف اكنون موافقت كرده اند تا مذاكراتی را در سطح سفیر در بروكسل طی دو هفته آینده برگزار كنند.
 
در حالی كه اختلافات مسكو و بروكسل بر سر اوكراین همچنان ادامه دارد، برگزاری این نشست نشانگر تمایل دو طرف برای بهبود روابط خواهد بود و این نشست به جلوگیری از هرگونه درگیری نظامی احتمالی در منطقه كمك خواهد كرد.
 
رسانه های خبری روسی روز جمعه به نقل از آلكسی مشكوف معاون وزیر خارجه روسیه اعلام كردند كه این نشست طی هفته های آینده برگزار خواهد شد.
 
ناتو نیز این مساله را تایید كرده است كه نشست با روسیه طی دو هفته آینده در دفتر ناتو در بروكسل برگزار خواهد شد اما اشاره ای به زمان دقیق نكرده است.
 
سفیر (فرستاده) روسیه در ناتو نیز اعلام كرده است كه دستور جلسه مورد توافق دو طرف قرار گرفته است. ناتو اعلام كرده است كه این نشست با هدف حل و فصل درگیری های شرق اوكراین برگزار خواهد شد. از آوریل 2014 میلادی تاكنون بیش از 9 هزار نفر در این درگیری ها كشته شده اند.
مدیر کل سایت حوزه علمیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *