مجموعه رسانه ای رضا اصلان با عنوان «مؤمن»

0

رضا اصلان، مؤلف دو کتاب پرفروش «خدایی نیست جز خدای یکتا» و «غیرت‌مند: زندگی و زمانۀ عیسای ناصری» از اوایل ماه مارس برنامۀ جدیدی با مضمون معنا و مفهوم ایمان و اعتقاد به ادیان در سی‌ان‌ان پخش خواهد کرد.

این مجموعۀ شش قسمتی تلاش دارد پی ببرد که چه چیزی به شورشیان مذهبی، متعصّبان، پیشوایان و پیروان راستین ادیان و فرق مختلف انگیزه می‌بخشد. موضوع اصلی برنامه معنای حقیقی ایمان خواهد بود و این که نقطۀ تلاقی سنّت‌های باستانی و واقعیت‌های امروزی چیست؟ وجه تفاوت و تشابه ادیان چیست؟ این سفری جانانه دربارۀ جستجوی بشر به دنبال خدا است که چکیدۀ آن در قالب یک برنامۀ فراموش‌ناشدنی گنجانده شده است.

در وبلاگ سی‌ان‌ان نوشته شده است که “این مجموعۀ مذهبی ماجرای تجربیات اصلان دربارۀ آداب و رسوم و مناسک دینی سراسر جهان است؛ اصلان به بررسی یهودیت فوق ارتدوکس در اسرائیل، ساینتولوژی در ایالات متّحده، آیین ریاضت و زهد هندوها در هندوستان، وودو در هائیتی، سانتا مورته در مکزیک و یک آیین آخرالزمانی در هاوایی می‌پردازد. این مجموعۀ یک‌ساعته که توسط «والراک اینداستریز» تولید شده است از شبکۀ بین‌المللی سی‌ان‌ان نیز پخش خواهد شد.”

کتابی که اصلان دربارۀ حضرت عیسی نوشته، خیلی سریع به یک اثر پرفروش تبدیل شد. ناشران و مدیران کتاب را این‌گونه توصیف کرده‌اند: “در این کتاب شخصیت حضرت عیسی با منابع تاریخی تطبیق داده شده و سیمای متوازنی از شخصیت وی ارائه گشته است. اصلان به بررسی زمانۀ پر از آشوب و دگرگونیِ زندگی عیسی مسیح می‌پردازد و با این کار تعاریف متداولی را که از شخصیت عیسای ناصری ارائه شده به چالش می‌کشد. اصلان عیسی را مردی سرشار از اعتقاد و شور و در عین حال مملو از تناقض توصیف می‌کند: مردی صلح‌دوست که پیروان خود را وادار می‌کرد شمشیر به دست گیرند؛ یک جن‌گیر و شفادهنده که از حواریون خود می‌خواست تا از افشای هویت او بپرهیزند و در نهایت پادشاه آشوب‌برانگیز یهودیان که وعدۀ او مبنی بر آزادسازی مردم از چنگ امپراطوری روم در طول عمر کوتاهش تحقّق نیافت. اصلان در کتاب «غیرت‌مند» بیان می‌دارد که کلیسای مسیحیت بنا به دلایلی عیسی مسیح را بیشتر یک معلّم معنوی و اهل‌صلح معرّفی کرده است، تا یک انقلابی سیاسی و هشیار… اصلان در این کتاب با معمای الوهیت عیسی نیز دست و پنجه نرم می‌کند.”

رضا اصلان (متولد ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۱ تهران) نویسنده‌ای ایرانی-امریکایی در زمینهٔ مطالعات و تاریخ ادیان، استاد نگارش ابتکاری در دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید است. وی چندین جایزه برای آثار خود دریافت نموده و همواره رسانه‌های امریکایی از او برای اظهارنظر  درباره موضوعات مرتبط با جهان اسلام دعوت می‌کنند. کتاب اول وی «خدایی نیست جز خدای یکتا» تاکنون به سیزده زبان ترجمه شده است.

ارسال نظر

2 + 1 =