تازه های نشر؛ روایت روانشناس آمریکایی از «خلاقیت» به ایران رسید

0

کتاب «خلاقیت؛ روانشناسی کشف و اختراع» نوشته میهای چیکسنت‌میهای روانشناس نامدار آمریکایی به فارسی ترجمه و منتشر شد.

———–

خلاقیت درباره ثبت لحظه‌هائی است که به زندگی ارزش زیستن می‌دهد. «میهای چیکسنت‌میهای» روانشناس نامدار از آنچه به این لحظه‌ها می‌انجامد پرده برمی‌دارد – که رویداد هیجان‌انگیزی برای هنرمند در تابلو یا دانشمند در آزمایشگاه است – آنچنان که این شناخت می‌تواند زندگی انسان‌ها را بارور کند.

او با استفاده از حدود صد مصاحبه با افراد استثنائی، از زیست‌شناس و فیزیکدان و سیاستمدار و پیشگامان کسب و کار گرفته تا شاعران و هنرمندان، و نیز سی سال پژوهش خود در این موضوع، از نظریه مشهور «جریان» خود در مورد کشف فرایند خلاق استفاده می‌کند.

این روانشناس اندیشه‌هائی را مانند اینکه چرا افراد خلاق اغلب خودخواه و خودپسند به نظر می‌رسند، و چرا «نابغه زجرکشیده» بیشتر یک افسانه است؟، مورد بحث قرار می‌دهد. از همه مهم‌تر، او توضیح می‌دهد چرا خلاقیت نیازمند آن است که پرورش پیدا کند و برای آینده کشور، اگر نگوئیم جهان ضرورت دارد؟

«میهای چیکسنت‌میهای» نویسنده کتاب «خلاقیت؛ روانشناسی کشف و اختراع» استاد دانشگاه کلارمونت و رئیس پیشین بخش روانشناسی دانشگاه شیکاگو است. کتاب‌های پیشین او از جمله «شکل‌گیری خود» و کتاب پرفروش «جریان» است.

کتاب ۶۹۳ صفحه‌ای «خلاقیت؛ روانشناسی کشف و اختراع» با ترجمه عباسعلی کتیرایی به فارسی، در شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و با بهای ۲۲ هزار تومان از سوی انتشارات مازیار منتشر و در ویرترین کتابفروشی‌ها جای گرفت.

ارسال نظر

67 + = 70