زندگی تنها آموزش مطالب درسی نیست

0

یک روانشناس از خانواده‌ها خواست تا از تعطیلات تابستان برای آموزش مهارت‌های زندگی به فرزندان‌شان بهره ببرند.

دکتر سعید عسگری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای پر کردن اوقات فراغت دانش آموزان در فصل تابستان با کلاس‌های درسی و آموزشی می تواند باعث دلزدگی آنها از تحصیل شود، گفت: به والدین توصیه می‌شود با گنجاندن کلاس های درسی در برنامه‌های اوقات فراغتی فرزندان‌شان تابستان را به کام آنها تلخ نکنند. این روانشناس افزود: گنجاندن برنامه‌های آموزشی در برنامه‌های اوقات فراغتی دانش آموزان باعث خواهد شد تا آنها نشاط و شادابی لازم را نداشته و چه بسا از درس و مدرسه هم دلزده شوند. وی با بیان اینکه آموزش های خشک و رسمی به تنهایی نمی تواند زمینه رشد شخصیتی افراد را فراهم کند، از خانواده ها خواست تا از تعطیلات تابستان برای آموزش مهارت های زندگی به فرزندانشان بهره ببرند.

عسگری تاکید برخی از والدین بر گنجاندن کلاس‌های آموزشی در برنامه‌های اوقات فراغتی دانش آموزان را نامطلوب ارزیابی کرد و گفت: والدین باید توجه داشته باشند که زندگی تنها آموزش و یادگیری مطالب درسی نیست و فرزندان آنها برای زندگی کردن در آینده نیاز به تجربه های دیگری دارند که تنها با حضور در فضاهایی جدا از فضاهای رسمی آموزش خواهند توانست این تجربه‌ها را به دست آورند.

عسگری با اشاره به اهمیت توجه خانواده ها به کلاس‌های فرهنگی، هنری، ورزشی و… در برنامه‌های اوقات فراغتی فرزندانشان، گفت: بهتر است خانواده ها در برنامه‌های اوقات فراغتی فرزندانشان برنامه‌های تفریح و گردش و سرگرمی را هم بگنجانند. این روانشناس سپس با بیان اینکه بهترین برنامه برای اوقات فراغت دانش آموزان برنامه ای است که بر اساس خواست و علایق آنها طراحی شود، از خانواده ها خواست تا از تحمیل علایق خود به فرزندانشان صرف نظر کرده و برنامه‌های اوقات فراغتی را بر اساس نظر و خواست فرزندانشان طراحی کنند.

ارسال نظر

40 + = 43