«شب درخشش قرآن مجید در مغرب‌زمین» با حضور مجازی پروفسور حسین نصر

0

«شب درخشش قرآن مجید در مغرب‌زمین» با حضور مجازی پروفسور سیدحسین نصر برگزار می‌شود.

بر اساس خبر رسیده، این مراسم چهارشنبه 24 شهریورماه ساعت 5 عصر در کانون زبان فارسی برپا می‌شود.

در «شب درخشش قرآن مجید در مغرب‌زمین» درباره ترجمه و تفسیر جدیدی که به زبان انگلیسی انتشارات بزرگ آمریکایی، منتشر شده از طریق ارتباط ماهواره‌ای با دکتر سید حسین نصر بحث خواهد شد. در تمام طول جلسه دکتر نصر از طریق مجازی حضور خواهد داشت و به سئوالات دانشجویان و استادان پاسخ خواهد داد. همچنین در این مراسم استادان دکتر سیدمصطفی محقق داماد و دکتر نصرالله پورجوادی درباره این ترجمه سخنرانی خواهند کرد.

در خبر برگزاری این نشست عنوان شده است: هنگامی که چندین سال پیش ناشر از دکتر سیدحسین نصر دعوت کرد تا ترجمه‌ای نو از این کتاب ارائه دهد، دکتر نصر تنها به این شرط پذیرفت که گرچه این نسخه جدید با استفاده از زبان امروز خواهد بود هیچ محقق غیرمسلمانِ غربی که اعتقادی به تقدس آن ندارد در راهنمایی و نگارش این ترجمه نقش نداشته باشد و باید بر مبنای سنت کلاسیک اسلامی تدوین شود. افزون بر این نباید تفاسیر بنیادگرایانه یا مدرن که طی دو قرن گذشته در برخی از کشورهای اسلامی باب شده است در آن راه یابد.

حاصل آن نسخه‌ای مجمل و معتبر شد. علاوه بر مقدمه دکتر نصر، تمام آیات یک به یک تفسیر شده‌اند و مقالاتی تکمیلی نیز به موضوعاتی نظیر تأثیر قرآن مجید بر هنر، علم و قانون اسلامی می‌پردازند و دیدگاه‌های قرآن مجید را درباره دیگر ادیان، دیگر اقوام و حقوق بشر، جنگ، مرگ و زندگی پس از مرگ مطرح می‌کنند.

دکتر نصر درباره این ترجمه می‌گوید: «ما کوشیده‌ایم تا از تمام امکانات زبان انگلیسی بهره بگیریم بدون آن‌که بخواهیم به کلمات کاملاً باب روز متوسل شویم که در این صورت طولی نمی‌کشد که ترجمه ما نیز منسوخ خواهد شد. و نیز کوشیده‌ایم که ترجمه تا حد ممکن فصیح باشد، تلاش کرده‌ایم که فصاحت تقلیدناپذیر قرآن مجید را به نحوی نشان دهیم.»

مجله بخارا این شب را نیز همچون دیگر شب‌های قرآنی با همکاری بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار برگزار می‌کند.

کانون زبان فارسی در خیابان ولیعصر، سه‌راه زعفرانیه، خیابان عارف‌نسب، شماره 12 واقع است.

ارسال نظر

19 + = 21